Wyjątkowy film Fernando Meirellesa z 2019 roku to historia osadzona we współczesnym świecie, ukazująca spotkanie dwóch papieży, Franciszka i Benedykta XVI. Jest to fikcyjna opowieść, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, dziejącymi się w Watykanie. 

Dwóch papieży – film o trudnej przyjaźni

Głównym wątkiem filmu jest spotkanie, w czasie którego Benedykt XVI i Papież Franciszek mają wspólnie obejrzeć finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej, między Argentyną i Niemcami, czyli krajami ich pochodzenia. Fabuła ukazuje ich wspólne spotkania na przestrzeni kilku lat, począwszy od konklawe w 2005 roku, podczas którego na Papieża został wybrany kardynał Ratzinger. Historia sięga do roku 2014, gdy Benedykta XVI odwiedza jego następca, Franciszek, aby móc wspólnie obejrzeć mecz piłkarski. Z początku chłodne relacje, z czasem rozwijają się i znacznie ocieplają. Pomimo diametralnych różnic teologicznych, obaj bohaterowie zaczynają się lepiej rozumieć i wzajemnie doceniać. Film stanowi fikcyjną opowieść, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, podpartą barwnymi życiorysami obu bohaterów. Poruszony zostaje, między innymi wątek kontrowersyjnej relacji Franciszka z rządzącą w Argentynie w latach siedemdziesiątych, juntą wojskową i późniejsze odnalezienie przez niego powołania do kapłaństwa. Dzieło Meirellesa ukazuje kluczowe momenty życia i barwne kariery obu papieży, podkreśla ich obawy, ale także nadzieje, co do przyszłości Kościoła Katolickiego. 

Niezwykła historia oparta częściowo na faktach 

W przypadku tego filmu, nie sposób nie wspomnieć o doskonałej grze aktorskiej głównych postaci, w które wcielili się Anthony Hopkins oraz Jonathan Pryce, grający odpowiednio Benedykta XVI i Franciszka. Obaj aktorzy fantastycznie przedstawili cechy charakterystyczne głównych bohaterów, zaakcentowali wszystkie drobne niuanse, emocje i zachowania, dzięki czemu widz może w pełni poznać portret psychologiczny obu duchownych. Są to bohaterowie prezentujący dwie skrajnie odmienne wizje Kościoła. Benedykt to twardy konserwatysta, który nie wychodzi poza wyznaczone ramy, natomiast Franciszek to liberał, otwarty na ludzi i skłonny do wysłuchania każdego, nawet o odmiennych poglądach. Przedstawiona przez reżysera opowieść nie ogranicza się tylko do osobistej historii dwóch papieży, ale także ukazuje kwestie związane z wiarą i moralnością. Fernando Meirelles stworzył film, który porusza i skłania do głębszej refleksji. Uzupełnieniem całej historii jest doskonale dopasowana scenografia, znakomite zdjęcia i niezwykła muzyka towarzysząca fabule. Film: „Dwóch Papieży” to także historia przyjaźni, której nikt się nie spodziewał, a która połączyła ludzi o skrajnie różnych poglądach i osobowościach. To również opowieść o niesieniu na własnych barkach trudnego brzemienia władzy i konieczności spełniania oczekiwań oraz standardów moralnych, których oczekuje społeczeństwo. Tematyka filmu odnosi się również do meczu piłkarskiego. Wielbiciele piłki nożnej mogą sprawdzić wyniki rozgrywek z pomocą kodu promocyjnego Betclic od Meczyki.pl.

Film: „Dwóch Papieży” to niezwykła opowieść, która skłania do refleksji, ukazując całą paletę emocji i niezwykłych zdarzeń. Film, który wzrusza i prowokuje do przemyśleń nad społecznymi i duchowymi wyzwaniami dzisiejszego świata. 

Podobne wpisy